Γκενκ-Μπριζ 3-0: Το ντέρμπι έγινε… περίπατος (hls)

Η Γκενκ επικράτησε με 3-0 της Μπριζ και πλησίασε την αντίπαλό της στη βαθμολογία μετά την δεύτερη αγωνιστική των αγώνων κατάταξης στο πρωτάθλημα Βελγίου.

Οι γηπεδούχοι είχαν καλύτερη εικόνα στο πρώτο ημίχρονο, καλές στιγμές με τους Λουκουμί με σουτ εκτός περιοχής και Κουέστα με Κεφαλιά, όμως δεν κατάφεραν στο καλό τους διάστημα να σκοράρουν και να πάρουν προβάδισμα στο παιχνίδι. Θα μπορούσε να το κάνει η Μπριζ, όμως στη δική της κλασσική ευκαιρία στο τελευταίο λεπτό του πρώτο μέρους, ο Ρίτς εκτέλεσε μέσα από την περιοχή και ο Λουκουμί έδιωξε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή της εστίας των γηπεδούχων.

Ο Ονουάτσι με το 30ο γκολ του στο εφετινό πρωτάθλημα έδωσε προβάδισμα στη Γκενκ στο 57ο λεπτό και στο 74′ ο Ίτο σημείωσε το 2-0 με εξαιρετικό σουτ από πλάγια θέση νικώντας τον τερματοφύλακα Μινιολέ.
Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Οόρστβετ στο 76′ και η απόσταση της Γκενκ από την Μπριζ είναι πλέον 5 βαθμοί.