Παρέμεινε στην κορυφή η Σταντάρ

Η Σταντάρ Λιέγης αν και δύσκολα κατάφερε να κάμψει την αντίσταση (1-0) της Μονς στο «Σλεσέν» και έτσι διατηρήθηκε μόνη στην κορυφή του βελγικού πρωταθλήματος.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης με το οποίο η Σταντάρ Λιέγης ναι μεν επέστρεψε στις νίκες, όχι όμως και στις καλές εμφανίσεις πέτυχε ο Ντε Σαρτ στο 40′.

Νωρίτερα η Κλαμπ Μπριζ πέρασε άνετα απ’ την έδρα της Λόκερεν επικρατώντας με 3-0 στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του βελγικού πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 36′ με τον Λεστιέν, ενώ ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Ντε Σάτερ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-2. Το τελικό 0-3 διαμόρφωσε ο Σίμονς τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε της αναμέτρησης.