Σοκ για Μπενφίκα, το κύπελλο στη Γκιμαράες

Θα δυσκολευτούν πολύ καιρό να ξεπεράσουν τη φετινή χρονιά στη Μπενφίκα. Μετά την απώλεια του πρωταθλήματος από την Πόρτο με γκολ στο τελευταίο λεπτό στο μεταξύ τους ντέρμπι και την ήττα στον τελικό του Γιουρόπα Λιγκ από την Τσέλσι με πανομοιότυπο τρόπο, η ομάδα της Λισσαβώνας έχασε και το κύπελλο Πορτογαλίας από τη Γκιμαράες που πήρε τη νίκη με 2-1 ανατρέποντας μάλιστα το σκορ!

Η ομάδα τος Ζεσούς προηγήθηκε με απίστευτο γκολ του Γκαϊτάν στο 30′. Ο αμυντικός της Γιμαράρες προσπάθησε να διώξει τη μπάλα από την περιοχή της ομάδας του αλλά αυτή βρήκε πάνω στον Γκαιτάν και κατέληξε στα δίχτυα!

Τα «λιοντάρια» ήλεγχαν το ματς αλλά τα πάντα ανατράπηκαν  μέσα σε τρία λεπτά.

Ο Σουντάνι ήταν αυτός που έβαλε «φωτιά» στο παιχνίδι στο 79′ με τον Ρικάρντο Περέιρα να ολοκληρώνει την ανατροπή στο 81′ και ταυτόχρονα να διαμορφώνει ένα άνευ προηγουμένου κάζο για τη Μπενφίκα.

Η Γκιμαράες έφτασε στην πρώτη κατάκτηση κυπέλλου Πορτογαλίας στην ιστορία της, ενώ ο σημερινός τίτλος είναι μόλις ο δεύτερος στην ιστορία της ομάδας, μετά το σούπερ καπ του 1988.