Μπενφίκα-Μπελενένσες 2-0 : Νίκη…κορυφής! (vid)

Η Μπενφίκα, επικράτησε με 2-0 της Μπελενένσες για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας με 15 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο έκτο λεπτό όταν μετά από σέντρα του Γκριμάλδο, ο Σεφέροβιτς με κεφαλιά νίκησε τον Μορέιρα για το 1-0.

Ο Έβερτον στο 9 έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει δύο τα τέρματα της Μπενφίκα, όμως αυτή τη φορά νικήθηκε από τον τερματοφύλακα της Μπελενένσες. Ο Μορέιρα, ήταν σε σωστή θέση και στο 25 σε κεφαλιά του Νούνιες. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Έβερτον “φλέρταρε” με το 2-0, είδε όμως τη μπάλα να περνά δίπλα από το αριστερό δοκάρι της Μπελενένσες μετά την κεφαλιά που πήρε. Ο πορτιέρε των φιλοξενούμενων, κράτησε το σκορ σε χαμηλά επίπεδα. Δήλωσε “παρών” και στο 69΄ σε δυνατό σουτ του Νούνιες μέσα από την περιοχή. Στο 75, μετά από έξοδο του Μορέιρα, ο Νούνιες κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα και να διαμορφώσει το τελικό 2-0.