Έσπασε το αήττητο του Σόουζα η Μπενφίκα! (highlights)

Η Μπενφίκα έκοψε τη φόρα της Αρούκα με τριάρα στο σπίτι της...

Με το δεξί στη νέα χρονιά μπήκε η Μπενφίκα, που συνέχισε με νέα τριάρα, όπως ακριβώς έκλεισε και το 2023. Θύμα της αυτή τη φορά η αήττητη με τον Σόουζα στον πάγκο, Αρούκα.

Οι φιλοξενούμενοι δυσκολεύτηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο, απέναντι σε μια ιδιαίτερα ανταγωνιστική Αρούκα.

Οι “αετοί” όμως στη συνέχεια επέβαλαν το ρυθμό τους. Στο 15ο λεπτό, πέτυχαν γκολ που ακυρώθηκε με χρήση Var, στέλνοντας το πρώτο τους μήνυμα.

Δεκαπέντε λεπτά αργότερα ακυρώθηκε και δεύτερο γκολ για την ομάδα του Σμιντ, λόγω οφσάιντ στην αρχή της φάσης.

Δεν συνέβει το ίδιο όμως και στο 39′. Ο Ραφαέλ Σίλβα με ωραία προσπάθεια άνοιξε τον χορό των γκολ για την Μπενφίκα, πετυχαίνοντας με σουτ το 1-0. Λίγο πριν λήξει το πρώτο μέρος, ο Κρίστο πέτυχε γκολ για την Αρούκα το οποίο όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ, με το ημίχρονο να κλείνει στο 0-1.

Δεν θα μπορούσε να αρχίσει καλύτερα το δεύτερο ημίχρονο για την Μπενφίκα, που μόλις στο 47΄σημείωσε και δεύτερο γκολ. Αυτή τη φορά με σουτ του Ορκούν Κέκτσιου.

Ασταμάτητη πλέον η Μπενφίκα, βρίσκει και τρίτο γκολ στο 85’. Και μάλιστα το πιο εντυπωσιακό της αναμέτρησης. Με πανέμορφο τακουνάκι, ο Πέταρ Μούσα, σφραγίζει τη νίκη των “αετών”, που φιγουράρουν πλέον στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, μόλις ένα βαθμό πίσω από την Σπόρτινγκ και τέσσερις πάνω από την Πόρτο, που “φρέναρε” απότομα στο τοπικό ντέρμπι με την Μποαβίστα.

Στα αξιοσημείωτα η πέμπτη συνεχόμενη νίκη των φιλοξενούμενων στην έδρα της Αρούκα!