Εύκολα η Πόρτο (video)

Χωρίς να πιάσει τρομερή απόδοση, η Πόρτο επικράτησε άνετα με 3-0 της Μπελενένσες στο «Ντραγκάο» και επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο σερί ισοπαλίες στο πορτογαλικό πρωτάθλημα.

Το σκορ άνοιξε ο Περέιρα στο 37’, ωστόσο οι «δράκοι» τελείωσαν τη… δουλειά στην επανάληψη σε διάστημα πέντε λεπτών. Ο Τικίνιο στο 70’ με το 10ο φετινό του τέρμα σε ισάριθμες συμμετοχές έγραψε το 2-0, ενώ ο Μπραχίμι από την άσπρη βούλα διαμόρφωσε το τελικό σκορ πέντε λεπτά αργότερα.

Έτσι, η Πόρτο έχοντας παιχνίδι περισσότερο ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας προσπερνώντας τη Μπενφίκα και άφησε τη Μπελενένσες για τέταρτο σερί ματς χωρίς πόντο.

Νωρίτερα Πάσος Φερέιρα και Αρούκα έμειναν για ακόμη ένα ματς μακριά από τις νίκες, καθώς «κόλλησαν» στο 1-1 και παραμένουν στις τελευταίες θέσεις του πίνακα.