Πόρτο – Μπενφίκα 0-1: Μεγάλη νίκη με Ράφα Σίλβα και Βλαχοδήμο (hls)

Η Μπενφίκα ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της Primeira Liga, καθώς επικράτησε της Πόρτο με 1-0 στο "Ντραγκάο".

Οι “αετοί” παρουσιάστηκαν σε ένα ακόμη παιχνίδι πολύ σοβαροί και πειθαρχημένοι και πανηγύρισαν την 9η φετινή νίκη, αυξάνοντας τη διαφορά από την Πόρτο στους 6 βαθμούς, κάτι που τους δίνει από πολύ νωρίς σαφές προβάδισμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Η αποβολή του Στέφεν Εουστάκιο, ο οποίος αντίκρισε δύο κίτρινες κάρτες σε διάστημα 4 λεπτών (24′ και 27′) έφερε από νωρίς σε δύσκολη θέση τους γηπεδούχους, οι οποίοι δεν μπορούσαν να απειλήσουν.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπενφίκα βγήκε ακόμη πιο μπροστά για να κυνηγήσει το γκολ και το πέτυχε εν τέλει στο 72ο λεπτό με τον Ράφα Σίλβα, έπειτα από ασίστ του Ντάβιντ Νέρες. Αυτό ήταν το 8ο -και ίσως πιο σημαντικό- εφετινό τέρμα του 29χρονου μέσου σε 19 ματς σε όλες τις διοργανώσεις (έχει και 4 ασίστ).

Ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος ήταν βασικός για άλλο ένα παιχνίδι κάτω απ’ τα γκολπόστ της Μπενφίκα, πραγματοποιώντας ξανά πολύ σταθερή εμφάνιση.