Πόρτο-Μπελενένσες 4-0: Άνετο φινάλε για τους “δράκους”

Η Πόρτο επιβλήθηκε με 4-0 της Μπελενένσες για την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος Πορτογαλίας.

Ένα ημίωρο ήταν αρκετό για την Πόρτο προκειμένου να περάσει το εμπόδιο της Μπελενένσες.

Οι «δράκοι» τερμάτισαν στην 2η θέση του πρωταθλήματος έχοντας μία ήττα στα τελευταία 29 παιχνίδια τους.

Άνοιξαν το σκορ με τον Ταρέμι στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης μετά από ασίστ τυου Οτάβιο.

Στο 28ο λεπτό ο Γκρούγιτς σημείωσε το δεύτερο γκολ της Πόρτο και ουσιαστικά έβαλε τέλος στις όποιες ελπίδες των φιλοξενούμενων για θετικό αποτέλεσμα στο «Ντραγκάο»

Στο 51’ ο Τόνι Μαρτίνεθ διαμόρφωσε το 3-0 σκοράροντας για 3η φορά στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια, ενώ στο 82′ ο Ντιόγκο Λέιτε με το πρώτο του γκολ στη μεγάλη κατηγορία διαμόρφωσε το 4-0.

Η Πόρτο έχασε για τελευταία φορά στα τέλη Οκτωβρίου από την Πάσος Φερέιρα, ενώ η Μπελενένσες έκλεισε τη σεζόν με 3 ήττες στα τελευταία πέντε παιχνίδια της τερματίζοντας στη μέση του βαθμολογικού πίνακα.