Άστον Βίλα – Τότεναμ 0-2: Σημαντική νίκη για την ομάδα του Μουρίνιο (hls)

Τα "σπιρούνια" πήραν μια σημαντική νίκη και ανέβηκαν στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Premier League.

Άστον Βίλα και Τότεναμ συναντήθηκαν στο “Βίλα Πάρκ” στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής της Premier League με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν νικητές με σκορ 2-0

H ομάδα Ζοσέ Μουρίνιο είχε πολύ καλή αμυντική λειτουργία στο πρώτο ημίχρονο δεν κινδύνευσε ουσιαστικά σε καμία περίπτωση από την αντίπαλο της και μάλιστα προηγήθηκε με γκολ του Βινίσιους στο 29ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο της αναμέτρησης, βρίσκοντας στην πλειοψηφία των περιπτώσεων τον τρόπο να αναχαιτίζουν τις επιθετικές προσπάθειες των αντιπάλων τους. Το δεύτερο τέρμα που κλείδωσε και ουσιαστικά το ματς ήρθε από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι τοου Κέιν στο 68ο λεπτό.

Με αυτή την νίκη η Τότεναμ έφτασε στους 48 βαθμούς και ανέβηκε στην 6η θέση της βαθμολογίας με την ομάδα του Ντιν Σμιθ να παραμένει στους 41 πόντους.

Την επόμενη αγωνιστική τα “σπιρούνια” θα αγωνιστούν στην έδρα της Νιουκάστλ ενώ η Άστον Βίλα θα υποδεχτεί την Φούλαμ.