Φούλαμ-Μάντσεστερ Σίτι 0-3: Δέκα τρία λεπτά ήταν αρκετά για τους “Πολίτες” (hls)

Με τρία γκολ στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η πρωτοπόρος του αγγλικού πρωταθλήματος συνεχίζει τον "καλπασμό" της προς τον τίτλο

Στο “Κρέιβεν Κότατζ”, ένα ημίχρονο άντεξε η Φούλαμ στην πίεση της Μάντσεστερ Σίτι προτού παραδοθεί στις άγριες ορέξεις των “Πολιτών”, που στα πρώτα δέκα τρία λεπτά του δεύτερου μέρους σημείωσαν τρία γκολ και συνέχισαν την τρελή τους κούρσα προς τον τίτλο.

Αυτή ήταν η όγδοη διαδοχική εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα και δέκατη τρίτη σε όλες τις διοργανώσεις για την αρμάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα, που μπορεί να είχε στιγμές στο πρώτο μέρος αλλά δεν απειλήθηκε καθόλου (σ.σ. μια τελική η Φούλαμ κι αυτήν εκτός εστίας), μέχρι που ήρθε ο Στόουνς στο 47′ με προβολή σ’ εκτέλεση φάουλ του Κανσελά για ν’ ανοίξει το δρόμο προς τη νίκη

Στο 53′ εξαιρετική προσπάθεια του Σίλβα από δεξιά, έστρωσε στον Ρόντρι αλλά το πλασέ του τελευταίου σταμάτησε πάνω στον Αριολά. Ωστόσο, τρία λεπτά μετά, μια λάθος απομάκρυνση του Άντερσεν πάνω στα πόδια συμπαίκτη του, η μπάλα στρώθηκε στον Χεσούς που απέφυγε δύο αντιπάλους και με ωραίο πλασέ έκανε το 0-2!

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 60′ καθώς ο Τοσίν ανέτρεψε τον Τόρε κι ο Κουν Αγκουέρο ανέλαβε την εκτέλεση και πέτυχε το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα μετά από οκτώ εμφανίσεις

Αποτέλεσμα που διατήρησε τους γηπεδούχους σε δεινή θέση καθώς παρέμειναν στην 18η θέση, όπου ισοβαθμεί με την Μπράιτον