Μάντσεστερ Γ. – Μπόρνμουθ 5-2 : Πεντάρα μετά από εννιά χρόνια (vid)

Τον Δεκέμβριο του 2011 ήταν η τελευταία φορά που η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πέτυχε πέντε γκολ στο Ολντ Τράφορντ. Εντυπωσιακή, διέλυσε την Μπόρνμουθ 5-2.

Ένα ήρεμο παιχνίδι, χωρίς πολλές φάσεις ζωντάνεψε μόλις η Μπόρνμουθ προηγήθηκε στο Ολντ Τράφορντ με το καταπληκτικό γκολ του Τζούνιορ Στάνισλας.

Το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου παίχτηκε στην περιοχή της Μπόρνμουθ και η Γιουνάιτεντ σκόραρε τρεις φορές. Τα γκολ πέτυχαν Γκρίνγουντ (29′), Ράσφορντ με πέναλτι (35′) και Μαρσιάλ (45′).

Στο ημίχρονο ο Σόλσκιερ έβαλε στο γήπεδο τον Μπαγί αντί του Λίντελοφ και ο Ιβοριανός έκανε πέναλτι στο πρώτο λεπτό του δευτέρου σαρανταπενταλέπτου.

Η Μπόρνμουθ μείωσε με τον Κινγκ (49′) αλλά και πάλι ακολούθησε “καταιγίδα” για ένα δεκάλεπτο με την Γιουνάιτεντ να πετυχαίνει άλλα δύο γκολ με τους Γκρίνγουντ (54′) και Φερνάντες (59′).

Στην συνέχεια η ομάδα του Σόλσκιερ κατέβασε ταχύτητα αλλά και πάλι θα μπορούσε να έχει πετύχει κι άλλα τέρματα.

Πετυχαίνοντας πέντε γκολ μετά από εννέα χρόνια στο Ολντ Τράφορντ (5-0 απέναντι στην Γουίγκαν τον Δεκέμβριο του 2011) η ομάδα του Όλε Γκούναρ Σόσλκιερ ανέβηκε στην τέταρτη θέση έχοντας ένα ματς παραπάνω από την Τσέλσι.