Χάντερσφιλντ μετά από 45 χρόνια!

Την άνοδό της στην Premier League πανηγυρίζει η Χάντερσφιλντ μετά τη νίκη της με 4-3 στα πέναλτι επί της Ρέντινγκ.

Η ομάδα του Ντέιβιντ Βάγκνερ επιστρέφει στην κορυφαία επαγγελματική κατηγορία της Αγγλίας για πρώτη φορά μετά από 45 χρόνια, αφού κατάφερε στη διαδικασία της «ρώσικης ρουλέτας» να επικρατήσει της Ρέντινγκ στο «Γουέμπλεϊ». Τελευταία φορά που αγωνίστηκε στα “σαλόνια” του αγγλικού ποδοσφαίρου η Χάντερσφιλντ, ήταν τη σεζόν 1971/72, όταν και υποβιβάστηκε τερματίζοντας 22η.

Το ματς τελείωσε στην κανονική του διάρκεια και στην παράταση χωρίς τέρματα (0-0), με τον Κρίστοφερ Σίντλερ να πετυχαίνει το νικητήριο πέναλτι, αφού νωρίτερα δύο παίκτες της ομάδας του Γιαπ Σταμ δεν κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα σε ισάριθμες εκτελέσεις.

Η Χάντερσφιλντ έχασε δύο κλασικές ευκαιρίες στα πρώτα 10 λεπτά. Το ματς είχε αρκετά νεύρα στη διάρκειά του και η κούρασ των παικτών έπαιξε σημαντικό ρόλο στη διαμόρφωση του τελικού αποτελέσματα μετά από 120 λεπτά.