Διπλά «κανόνια»

Ζιρού και Καθόρλα πέτυχαν από δύο γκολ και οδήγησαν την Άρσεναλ σε εύκολο 4-1 επί της Νιούκασλ, με τους «κανονιέρηδες» να επανέρχονται στις νίκες μετά το στραπάτσο από τη Στόουκ.

Ο Ζιρού άνοιξε το σκορ στο 15′ μετά από ασίστ του Σάντσεζ, ενώ με τον Χιλιανό να σερβίρει και πάλι στο 54ο λεπτό, ο Καθόρλα διπλασίασε το προβάδισμα της ομάδας του.

Τέσσερα λεπτά αργότερα (58′) ο Ζιρού φάνηκε πως «καθαρίζει» το ματς γράφοντας το 3-0 ωστόσο το 3-1 από τον Πέρεθ στο 63′, κράτησε τους πανηγυρισμούς στο… «συρτάρι» για ένα 25λεπτο.

Το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Καθόρλα στο 88′ διαμόρφωσε το τελικό 4-1, που έφερε την ομάδα του Βενγκέρ στους 26 βαθμούς, ισόβαθμη στην πέμπτη θέση με τη Σάουθάμπτον.

Τρεις βαθμούς λιγότερους μετρά η Νιούκασλ, που γνώρισε την τέταρτη ήττα της σε 9 εκτός έδρας παιχνίδια.