Μάντσεστερ Σίτι-Λέστερ 3-1: Χαλάρωσε αλλά δεν το πλήρωσε (hls)

Η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε με 3-1 την Λέστερ στο «Έτιχαντ» για την 31η αγωνιστική της Premier League.

Μια Σίτι καταπληκτική στο πρώτο ημίχρονο όταν και προηγήθηκε με 3-0, αλλά πολύ χαλαρή στην επανάληψη όπου λίγο ήθελε να το πληρώσει με την Λέστερ να σκοράρει, να έχει δοκάρι κι ευκαιρίες για άλλα γκολ.
Οι γηπεδούχοι έμειναν στο -3 από την κορυφή και την Άρσεναλ, ενώ η Λέστερ θα δώσει μεγάλη μάχη για την παραμονή, παραμένοντας κάτω από την επικίνδυνη ζώνη.

Το σκορ άνοιξε στο 5’ με δυνατό σουτ μετά από κόρνερ του Μαχρέζ ο Στόουνς.

Στην συνέχεια την σκυτάλη πήρε ο Χάαλαντ που έβαλε δύο ακόμη για να φτάσει τα 32 στο πρωτάθλημα.

Το πρώτο στο 13’ με πέναλτι που κέρδισε ο Γκρίλις όταν η σέντρα του βρήκε στο χέρι του Εντιντί και το δεύτερο στο 25’ με ωραίο πλασέ μετά από ασίστ του Ντε Μπρόϊνε.

Στην επανάληψη η Σίτι έριξε ρυθμό, ενώ ο Γουαρφδιόλα, απέσυρε Ρόδρι, Στόους, Ντε Μπρόϊνε, Χάαλαντ και Γκρίλις.

Σε συνδυασμό με την είσοδο των Μεντί που έδεσε το κέντρο της Λέστερ και τον Ιχεανάτσο που έδωσε πνοή στην επίθεση η Λέστερ έγινε επικίνδυνη.

Έχασε ευκαιρία με Πρατ στο 71’ μείωσε σε 3-1 στο 75’ με κοντινό πλασέ του Ιχεανάτσο, ο οποίος έχασε καλή ευκαιρία στο 79’ και δοκάρι στο 90+1.
Ενδιαμέσως μεγάλη χαμένη ευκαιρία στο 85’ σε πλασέ του Μάντισον.