Άστον Βίλα – Νιούκαστλ 3-0: Καταιγιστικοί οι γηπεδούχοι, πήραν τεράστια νίκη με ”όργια” Γουότκινς (hls)

Η Άστον Βίλα έκανε ό,τι ήθελε την Νιούκαστλ και πήρε μεγάλο τρίποντο χάρη στα γκολ των Ράμσεϊ και Γουότκινς.

Η ΄Αστον Βίλα επικράτησε της Νιούκαστλ με 3-0 χάρη στα δύο γκολ του Γουότκινς και την ασίστ του στον Ράμσεϊ κι έτσι πλησίασε σε απόσταση τριπόντου την πέμπτη Τότεναμ, με παιχνίδι παραπάνω.

Η ομάδα του Ουνάι Έμερι έδειξε την ορμητική διάθεση από το πρώτο λεπτό στην κυριολεξία. Ο Όλι Γουότκινς στο 28ο δευτερόλεπτο του ματς έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και προειδοποίησε την Νιούκαστλ. Στο 11ο λεπτό ο Γουότκινς δεν εκτέλεσε, αλλά έστρωσε την μπάλα στον επερχόμενο Ράμσεϊ που έκανε το 1-0. Ο σκόρερ του πρώτου γκολ της αναμέτρησης έχασε την ευκαιρία να κάνει το 2-0 όταν με την σειρά του κι αυτός πέτυχε το δοκάρι αντί της εστίας. Η εικόνα στο πρώτο ημίχρονο έμεινε η ίδια με τους χωριάτες να παίζουν εξαιρετικά και την τρίτη Νιούκαστλ να τα έχει χαμένα.

Στο δεύτερο ημίχρονο παρά τις προσπάθειες της ομάδας του Χάου για ανατροπή, τα πράγματα δεν άλλαξαν. Ο Όλι Γουότκινς το πήρε πάνω του κι εκτέλεσε δις την Νιούκαστλ. Μία φορά στο 64′ και την επόμενη στο 83‘. Έτσι η Βίλα πήρε μια σπουδαία νίκη για την 31η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.