Γουέστ Χαμ – Τότεναμ 1-1 : Ισοπαλία μετά από 15 χρόνια (hls)

Η Γουέστ Χαμ με την Τότεναμ έμειναν στο 1-1 στο Λονδρεζικο ντέρμπι της βραδιάς. Παραμένει αήττητη η Τότεναμ. Πρώτος βαθμός εντός έδρας για την Γουέστ Χαμ.

Χτυπησε στην κόντρα η Τότεναμ

Μπορεί να είχε τον έλεγχο και την κατοχή μπάλας σε όλο το πρώτο ημίχρονο η Τότεναμ αλλά δεν είχε τρόπο να βάλει την μπάλα στην περιοχή της Γουέστ Χαμ.

Αντίθετα, οι γηπεδούχοι λειτουργούσαν πιο άμεσα και είχαν σουτ του Ράις που έδιωξε ο Λορίς (18′) και σουτ του Αντόνιο που σταμάτησε στο δοκάρι (22′).

Την μια φορά που η Γουέστ Χαμ πήρε θαρρος και ανέβασε παίκτες ψηλά σε κανονική ροή αγώνα το πλήρωσε. Έχασε την μπάλα, η Τότεναμ έφυγε άψογα στην κόντρα και από γύρισμα του Κέιν ο Κέρερ με αυτογκόλ σημείωσε το 0-1 (34′).

O πονηρός Σούτσεκ

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να πιέσουν και να ισοφαρίζουν με τον Σούτσεκ στο 55ο λεπτό. Ο Τσεχος ήρθε από την πίσω ζώνη, δεν τον μάρκαρε κανείς και έκανε το 1-1.

Ευκαιρίες είχαν οι γηπεδούχοι και με τους Μπόουεν (67′) και Φορνάλς (76′) αλλά και οι δύο ήταν άστοχοι.

Το ματς ολοκληρώθηκε ισόπαλο, η πρωτη ισοπαλία με γηπεδούχο την Γουέστ Χαμ μετά τον Νοέμβριο του 2007 και 14 παιχνίδια.

Γουέστ Χαμ (5/4/1) : Φαμπιάνσκι – Τσούφαλ, Κέρερ, Ζουμά, Κρέσγουελ (72′ Ογκμπόνα), Φορνάλς (85’΄Εμερσον) – Ράις, Σούτσεκ, Μπόουεν, Μπενράμα (68′ Πακετά) – Αντόνιο

Τότεναμ (3/4/3) : Λορίς – Σάντσες, Ντάιερ, Ντέιβις – Ρογιάλ, Χόιμπιεργκ, Μπισουμά, Πέρισιτς – Κουλουσέβσκι (76′ Ριτσάρλισον), Σον, Κέιν