Κρίσταλ Πάλας – Άστον Βίλα 3-1: Εντυπωσιακή πρώτη νίκη στο Λονδίνο (hls)

Ο Βιερά νίκησε τον Τζέραρντ στη μάχη των δύο πάγκων και η Πάλας πανηγύρισε την πρώτη φετινή της νίκη στο Λονδίνο.

Μετά τον βαθμό στο Άνφιλντ με τη Λίβερπουλ και την ήττα από την Άρσεναλ στην πρεμιέρα η Κρίσταλ Πάλας πανηγύρισε τρίποντο με ανατροπή. Η Άστον Βιλα έκανε το λάθος να προηγηθεί στο 5ο λεπτό με τον Όλι Γουότκινς (0-1) και μετά είχαμε παράσταση για ένα ρόλο.

Η Πάλας ισοφάρισε άμεσα με το ψύχραιμο πλασέ του Ζαχά (1-1, 7ο λεπτό) και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες για να πάρει το προβάδισμα. Ο Σλουπ σκόραρε πριν φύγει το ημίχρονο όμως το γκολ του Γκανέζου ακυρώθηκε σωστά (VAR). Η Άστον Βιλα είχε δοκάρι με τον Μπέϊλι στην μοναδική καλή της στιγμή μετά από ώρα στο 51ο λεπτό, και αφού δεν βρήκε γκολ εκεί κατέρρευσε…Το χέρι του Ντίνιε έδωσε την ευκαιρία στον Ζαχά να εκτελέσει πέναλτι και με την δεύτερη να σκοράρει (2-1, 58ο λεπτό) και το 3-1 του Ματετά τελείωσε το ματς με τον Γάλλο να έρχεται από τον πάγκο λίγο νωρίτερα.