Άστον Βίλα-Έβερτον 2-1: Πρώτο τρίποντο για την ομάδα του Τζέραρντ (hls)

Η Άστον Βίλα επιβλήθηκε με 2-1 της Έβερτον και πανηγύρισε την πρώτη νίκη της στη σεζόν.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι και έψαξαν το γκολ στο πρώτο ημίχρονο εν αντιθέσει με την Έβερτον οπυ περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο και δεν μπόρεσε να φανεί απειλητική στο πρώτο μισό του αγώνα. Το γκολ του Ινγκς στο 31ο λεπτό έστειλε τους γηπεδούχους με προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Στο 86ο λεπτό ο Μπουεντία που είχε περάσει ως αλλαγή στο ματς πέτυχε το 2-0 μετά από ασίστ του Γουότκινς ενώ το τελικό 2-1 διαμόρφωσε με αυτογκολ ο Ντιν στο 87′. Η Έβερτον δημιούργησε ευκαιρίες μέχρι το τέλος όμως ο Μαρτίνες ήταν σε ετοιμότητα και κράτησε το μηδέν.