Μάντσεστερ Γ. – Μπράιτον 1-2 : Σαν να μην πέρασε μια μέρα (hls)

Η Μπράιτον πέτυχε την πρώτη εκτός έδρας νίκη της ιστορίας της απέναντι στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Στην πρεμιέρα του Έρικ Τεν Χαγκ η Γιουνάιτεντ έχασε 2-1 από την Μπράιτον.

Μια Γιουνάιτεντ… ανύπαρκτη

Το πρώτο ημίχρονο άρχισε με ενθουσιασμό για ένα δεκάλεπτο από την Γιουνάιτεντ αλλά από εκεί και πέρα υπήρχε μόνο η Μπράιτον.

Οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστή τον Καϊσέδο στο κέντρο ο οποίος κατάπιε… Φρεντ και ΜακΤόμινεϊ έκαναν ότι ήθελε και σκόραραν δύο φορές με τον ίδιο παίκτη, τον Πασκάλ Γκρος (30′, 39′).

Η Γιουνάτεντ δεν απείλησε καθόλου.

Βελτίωση αλλά, όχι αρκετή

Ο Έρικ Τεν Χαγκ θεώρησε ότι δεν πρέπει να αλλάξει κάτι στο ημίχρονο και λίγο έλειψε να δεχτεί και τρίτο γκολ με τον Γουέλμπεκ (48′).

Μετά από μόλις εφτά λεπτά μπήκε στο γήπεδο ο Κριστιάνο Ρονάλντο αλλά και αυτός δεν μπόρεσε να αλλάξει τρομακτικά την εικόνα της ομάδας.

Ο Ράσφορντ προσπάθησε και έχασε δύο ευκαιρίες (52′, 65′) ο Έρικσεν δοκίμασε και αυτός (67′) αλλά σταμάτησε στον Σάντσεθ.

Η μείωση του σκορ ήρθε κατά λάθος με αυτογκόλ του ΜακΆλιστερ (67′) και από εκεί και πέρα δεν υπήρξε ούτε μια μεγάλη φάση για τους γηπεδούχος.

Ιστορική νίκη

Η Μπράιτον νίκησε για πρώτη φορά εκτός έδρας την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μετά από δεκαπέντε προσπάθειες.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έχασε για πρώτη φορά από το 1973 το τελευταίο ματς μιας σεζόν και το πρώτο της επόμενης.

Μαντσεστερ Γ. (4/2/3/1) : Ντε Χέα – Νταλότ, Μαγκουάιρ, Μαρτίνες, Σο (90′ Μαλάτσια) – ΜακΤόμινεϊ (78′ Φαν ντε Μπέικ), Φρεντ (53′ Κριστιάνο Ρονάλντο) – Σαντσο (90′ Ελάνγκα), Έρικσεν, Φερνάντες (90′ Γκαρνάτσο) – Ράσφορντ

Μπράιτον (3/4/3) : Σάντσεθ – Φέλτμαν, Ντανκ, Γουέμπστερ – Μαρτς (90+ Κόλγουιλ), ΜακΆλιστερ, Καϊσέδο, Τροσάρ (75′ Λάμτεϊ) – Γκρος, Λαλάνα (75′ Μουέπου), Γουέλμπεκ (90+ Γιούνταβ)