Γουέστ Χαμ-Μάντσεστερ Σίτι 2-2: Θρίλερ η τελευταία αγωνιστική (hls)

Στο «Λόντον Στέντιουμ» η Γουέστ Χαμ, «κράτησε» στο 2-2 την Μάντσεστερ Σίτι για την 37η αγωνιστική της Premier League.

Έτσι η μάχη για τον τίτλο θα κριθεί με την Λίβερπουλ την τελευταία αγωνιστική για τους «πολίτες» την στιγμή που η Γουέστ Χαμ σφράγισε την ευρωπαϊκή της έξοδο.
Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 24’ με καταπληκτικό αριστερό του Μπόουεν από δύσκολη γωνία μετά από πάσα του Φορνάλς.
Ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα γκολ για τον ίδιο και τα «σφυριά» στο 45’ και πάλι με σουτ μετά από πάσα του Μικαίλ Αντόνιο.
Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με κατοχή μπάλας 78%-22% και τις τελικές 13-3 για την Σίτι.
Στην επανάληψη η Σίτι μείωσε σε 2-1 στο 49’ με σουτ του Γκρίλις μετά από πάσα του Ρόδρι.
Και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 69’ όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Μαχρέζ, ο Τσουφάλ στην προσπάθεια του ν’ απομακρύνει, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.
Στο 83’ ο Ντόουσον ανέτρεψε τον Γκαμπριέλ Ζεσούς και μετά από εξέταση VAR, η Σίτι κέρδισε πέναλτι.
Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μαχρέζ αλλά ο Φαμπιάνσκι απέκρουσε εντυπωσιακά, κρατώντας το 2-2.
Γουέστ Χαμ: Φαμπιάνσκι, Κουφάλ, Ντόουσον, Ζούμα, Κρέσγουελ, Σούσεκ, Ράις, Μπόουεν, Λαντσίνι, Φορνάλς, Αντόνιο.
Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Κανσέλο, Φερναντίνιο, Λαπόρτ, Ζιτσένκο, Μπερνάντο Σίλβα, Ρόντρι, Ντε Μπρόϊνε, Μαχρέζ, Γκαμπριέλ Ζεσούς, Γκρίλις.