Mπέρνλι – Έβερτον 3-2: Έμπλεξαν για τα καλά τα «ζαχαρωτά»! (hls)

H Mπέρνλι νίκησε την Έβερτον σε ματς - θρίλερ και την πλησίασε στον έναν βαθμό στη μάχη παραμονής της Πρέμιερ Λιγκ.

Η ομάδα του Σον Ντάις επέστρεψε στις νίκες μετά από πέντε αγωνιστικές και έφτασε τους 24 πόντους σε 29 αγώνες, για να ανέβει στη 18η θέση.

Τα «ζαχαρωτά» του Φρανκ Λάμπαρντ έμειναν στους 25, μόλις έναν πόντο από την επικίνδυνη ζώνη, στον ίδιο αριθμό αγώνων.

Οι «κλάρετς» άνοιξαν το σκορ στο 12ο λεπτό, όταν ο Λένον εκτέλεσε ένα κόρνερ και ο Κόλινς βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή για να σκοράρει με σουτ.

H Έβερτον όμως απάντησε γρήγορα και συγκεκριμένα στο 18′, με τον Γκόρντον να κερδίζει πέναλτι σε ανατροπή του από τον Γουέστγουντ στην περιοχή και τον Ρισάρλισον να ευστοχεί από τη «βούλα».

H oμάδα του Φρανκ Λάμπαρντ έκανε την ανατροπή με τον ίδιο τρόπο στο 41′, καθώς ο Λένον ανέτρεψε τον Μικολένκο και ο Ρισάρλισον έκανε το «δύο στα δύο» από το σημείο του πέναλτι.

Στο 57′ όμως ήταν η σειρά της Μπέρνλι να απαντήσει, με τον Τέιλορ να κάνει τρομερή προσπάθεια και σέντρα από αριστερά και τον Ροντρίγκεζ να γράφει εύκολα το 2-2.

Σα να μην έφτανε αυτό για την Έβερτον, ο κορυφαίος παίκτης της Μπέρνλι, Κορνέ, στο 85ο λεπτό βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή και έγραψε το τελικό 3-2.

Mπέρνλι (Ντάις): Πόουπ – Ρόμπερτς (72′ Λόουτον), Ταρκόφσκι, Κόλινς, Τέιλορ – Λένον (85′ ΜακΝιλ), Γουέστγουντ, Μπράουνχιλ, Κορνέ – Ροντρίγκεζ, Βέχορστ (80′ Βύντρα).
Έβερτον (Λάμπαρντ): Πίκφορντ – Κένι, Γκόντφρι, Μπράνθγουεϊτ, Μικολένκο – Γκόρντον (73′ Γκρέι), Χόλγκεϊτ (87′ Ρονδόν), Ντουκουρέ, Ιγουόμπι – Ρισάρλισον, Κάλβερτ – Λιούιν.