Λέστερ – Τότεναμ 2-3: Επική ανατροπή στις καθυστερήσεις! (hls)

Η Τότεναμ έχανε 2-1 στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων στο Λέστερ αλλά πήρε τη νίκη με δύο γκολ του Στίβεν Μπερχβάιν!

Το αήττητο του Αντόνιο Κόντε στην Πρέμιερ Λιγκ με τους «σπερς» έδειχνε να παίρνει τέλος από μία Λέστερ που επέστρεφε στη δράση πρωταθλήματος για πρώτη φορά από τις 28 Δεκεμβρίου και τη νίκη επί της Λίβερπουλ.

Οι «αλεπούδες» είχαν το προβάδισμα με 2-1 στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν οι φιλοξενούμενοι έκαναν την απέλπιδα προσπάθεια για την ισοφάριση και τα κατάφεραν, με τον Ντόχερτι να κάνει σουτ που κόντραρε στα σώματα και τον έτερο αναπληρωματικό του Κόντε Μπερχβάιν να εκτελεί για το 2-2.

Το θρίλερ όμως δεν είχε τελειώσει, καθώς στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κέιν βρήκε τον Ολλανδό που πέρασε και τον Σμάιχελ για να ολοκληρώσει μία …κλασική αγγλική ανατροπή!

Ποτέ ομάδα στην ιστορία της Πρέμιερ Λιγκ δεν έχει κερδίσει ματς στο οποίο ήταν πίσω στο σκορ μετά από 94 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα!

Το πρώτο μέρος παίχτηκε σε φρενήρη ρυθμό με τις δύο ομάδες να χάνουν ευκαιρίες, πετυχαίνοντας από ένα γκολ.

Η Λέστερ άνοιξε το σκορ στο 24ο λεπτό με τον Ντάκα να νικά τον Γιορίς από πλάγια θέση.

Οι Λονδρέζοι όμως απάντησαν στο 38ο με πανέμορφη προσπάθεια του Κέιν στην αντεπίθεση.

Στο β’ το τέμπο έπεσε κάπως αρχικά, αλλά δεν έλειψαν οι φάσεις πριν από το θρίλερ των καθυστερήσεων.

Η Λέστερ πήρε ξανά το προβάδισμα στο 76′, όταν ο Μπαρνς – που είχε μπει δευτερόλεπτα πριν στο ματς ως αλλαγή – βρήκε τον Μάντισον και αυτός έγραψε το 2-1.

Μία άλλη αλλαγή όμως έμελλε να κρίνει το ματς για τους φιλοξενούμενους, που είναι στην πέμπτη θέση, έναν πόντο πίσω από τη Γουέστ Χαμ αλλά με τρία παιχνίδια λιγότερα από την πρωτοπόρο Σίτι, ενώ η Λέστερ έμεινε δέκατη, έχοντας και αυτή να παίξει ακόμα τρία εξ’ αναβολής ματς.

Λέστερ (Ρότζερς): Σμάιχελ – Τσουντουρί, Σογιουντσού, Βέστεργκααρντ – Ολμπράιτον, Τίλεμανς, Ντιούσμπερι – Χολ (88′ Σουμαρέ), Τόμας (54′ Τζάστιν) – Μάντισον, Ντάκα (75′ Mπαρνς), Λούκμαν.
Τότεναμ (Κόντε): Γιορίς – Έμερσον (46′ Ντόχερτι), Τανγκανγκά, Σάντσεθ, Ντέιβις, Ρεγιλόν (79′ Μπέρχβαϊν) – Σκιπ, Ουίνκς (74′ Λο Σέλσο), Χόιμπιεργκ – Κέιν, Μόουρα.