Έβερτον-Μπράιτον 2-3: «Διπλό» στο Λίβερπουλ

Τα δυο γκολ του Γκόρντον δεν ήταν αρκετά για την Έβερτον να αποφύγει την εντός έδρας ήττα από την Μπράιτον.

Η Μπράιτον πέτυχε την έκτη νίκη της σε 19 αγώνες στην Premier League και ανέβηκε στην θέση της βαθμολογίας, επικρατώντας στην έδρα της Έβερτον με 3-2 και άφησε τους γηπεδούχους στην 15η θέση με την έννατη ήττα τους.

Oι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τα «ζαχαρωτά», μόλις στο 3ο λεπτό με το γκολ του Μακ Αλιστερ και διεύρυναν το προβάδισμα τους, στο 21′ με το δεύτερο γκολ του Νταν Μπάρν.

Το 0-2 ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου και στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι, άρχισαν δυναμικά και μείωσαν με τον Άντονι Γκόρντον στο 53′, αλλά η Μπράιτον απέδειξε ότι στο επόμενο 20σάλεπτο, ότι ήταν καλύτερη και αποφασισμένη να φτάσει στην νίκη.

Πέτυχε τρίτο γκολ με σκόρερ και πάλι τον Μακ Άλιστερ και το εκπληκτικό σε δύναμη σουτ του, εκτός της αντίπαλης περιοχής (71′), ενώ πέντε λεπτά αργότερα και η Έβερτον είχε “απάντηση” με τον ίδιο σκόρερ του πρώτου γκολ.

Ο Γκόρντον μείωσε σε 2-3 στο 76′, μετά από σέντρα του Κένι και διαμόρφωσε το αποτέλεσμα, καθώς στο υπόλοιπο χρονικό διάστημα και στις καθυστερήσεις πέντε λεπτών, η πίεση των γηπεδούχων, δεν απέφερε την ισοφάριση.