Σαουθάμπτον – Τότεναμ 1-1: Χριστουγεννιάτικο “μπλόκο” (hls)

Δύο ημέρες μετά την άνετη νίκη επί της Κρίσταλ Πάλας, η Τότεναμ "κόλλησε" στο "St. Mary's", καθώς έμεινε στο 1-1 με τη Σαουθάμπτον, η οποία από το 39' έπαιζε με παίκτη λιγότερο.

Απότομη προσγείωση για την ομάδα του Αντόνιο Κόντε, λίγα 24ωρα μετά την άνετη νίκη επί της Κρίσταλ Πάλας, καθώς απώλεσε δύο ακόμη βαθμούθς και έμεινε εκτός πεντάδας της Premier League.

Οι Λονδρέζοι ξεκίνησαν άσχημα το παιχνίδι και στο 25ο λεπτό βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το γκολ του Γουόρντ-Πράους. Η αντίδραση της Τότεναμ ήρθε λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Ο Σαλισου υπέπεσε σε πέναλτι και ο Κέιν που ανέλαβε την εκτέλεση ισοφάρισε σε 1-1.

Μάλιστα, ο Γκανέζος αμυντικός των γηπεδούχων αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και άλλαξε τις ισορροπίες του αγώνα.

Η Τότεναμ προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα, ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και στο 53′ ο Κέιν βρήκε για δεύτερη φορά δίχτυα, όμως μετά τη χρήση VAR το γκολ ακυρώθηκε, καθώς ο Άγγλος επιθετικός είχε ξεκινήσει από θέση οφσάιντ.

Η ομάδα του Κόντε συνέχισε να ασκεί πίεση στους γηπεδούχους, δημιούργησε ευκαιρίες, όμως δεν κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα και μοιραία το 1-1 έμεινε μέχρι τέλους.