Μάντσεστερ Σίτι-Λέστερ 6-3: Boxing… goal day! (hls)

Απίστευτο παιχνίδι σήμερα (26/12) στο Μάντσεστερ, όπου η Σίτι επιβλήθηκε της Λέστερ με το εντυπωσιακό 6-3 (!) στο πλαίσιο της Boxing Day της Premier League

Χριστουγεννιάτικος μποναμάς για τους φίλους της Μάντσεστερ Σίτι ήταν το αποτέλεσμα στο σημερινό (26/12) παιχνίδι της αγαπημένης τους ομάδας με αντίπαλο τη Λέστερ, εντός έδρας, στο πλαίσιο της Boxing Day της Premier League (19η αγωνιστική). Οι “πολίτες” κέρασαν… γκολ ξανά και ξανά και ξανά τους φιλοξενούμενους τους, φτάνοντας στο τέλος να επικρατήσουν με το ασύλληπτο 6-3!

Μετά από αυτή τη νίκη, που ήταν η ένατη στη σειρά για τη Μάντσεστερ Σίτι στην κορυφαία κατηγορία του αγγλικού ποδοσφαίρου, οι νικητές έφτασαν στους 47 βαθμούς στο βαθμολογικό πίνακα και εξακολουθούν να είναι μόνοι πρώτοι στην κορυφή, ενώ η Λέστερ έμεινε στους 22 βαθμούς και είναι στη 10η θέση. Το επίσης εντυπωσιακό του σημερινού αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων είναι ότι οι “πολίτες” έφτασαν το ποσοστό της κατοχής της μπάλας στο 72%, έχοντας αλλάξει 733 πάσες με ποσοστό ακρίβειας 94%, νούμερα που δίνουν ξεκάθαρα την εικόνα.

Στα πρώτα 25′ λεπτά του ματς η Σίτι ήταν κα-ται-γι-στι-κή! Έφτασε στο 4-0, με τον Ντε Μπρόινε να ανοίγει το σκορ στο 5ο λεπτό, τον Μαχρέζ στο 14ο να κάνει το 2-0 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι, στο 21ο τον Γκουντογκάν να γράφει το 3-0 και τον Στέρλινγκ με νέο χτύπημα πέναλτι να κάνει το 4-0 στο 25ο. Ντελίριο!

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν, με αποτέλεσμα η Λέστερ να βρει χώρους να αντεπιτεθεί. Ο Ιχεανάτσο έδωσε δύο έτοιμα γκολ σε Μάντισον (55ο) και Λούκμαν (59ο), ενώ σκόραρε και εκείνος για το 4-3 στο 66ο. Ο Πεπ Γκουαρδιόλα ταρακούνησε τους παίκτες του με τις παρατηρήσεις του, η Σίτι σοβαρεύτηκε και ο Λαπόρτ έκανε το 5-3 στο 69ο. Το κερασάκι στο χριστουγεννιάτικο γλύκισμα έβαλε στο 87ο ο Στέρλινγκ, κάνοντας το τελικό 6-3!

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Κανσέλο, Ντίας, Λαπόρτ, Ζιντσένκο, Μπερνάρντο Σίλβα, Φερναντίνιο, Γκουντογκάν, Μαχρέζ, Ντε Μπρόινε (71′ Φόντεν), Στέρλινγκ

ΛΕΣΤΕΡ (Μπρένταν Ρότζερς): Σμάιχελ, Ολμπράιτον, Αμαρτέι, Βέστεγκααρντ, Τόμας, Ντούσμπερι-Χολ, Τίλεμανς (71′ Τσουντούρι), Μάντισον, Πέρεθ (46′ Καστάνιε), Ιχεανάτσο, Λούκμαν