Άστον Βίλα – Μάντσεστερ Σίτι 1-2: Παραμένει στο κυνήγι της κορυφής (hls)

Η Μάντσεστερ Σίτι πέρασε και από το "Βίλα Παρκ", επικρατώντας 2-1 της Άστον Βίλα, πανηγύρισε την τέταρτη διαδοχική νίκη και παρέμεινε στο... κατόπι της πρωτοπόρου Τσέλσι.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα ούσα καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο βρήκε δύο φορές δίχτυα και έβαλε γερές βάσεις για μία ακόμη εκτός έδρας νίκη.

Το σκορ για τους “Πολίτες” άνοιξε στο 27ο λεπτό ο Ρούμπεν Ντίας και στο 43′ ένας ακόμη Πορτογάλος, ο Μπερνάρντο Σίλβα έγραψε το 0-2. Μάλιστα, αυτό ήταν το τέταρτο γκολ του στα τελευταία 7 παιχνίδια με τη Μάντσεστερ Σίτι, όσα δηλαδή είχε πετύχει σε συνολικά 55 συμμετοχές στην Premier League.

Η Άστον Βίλα έβγαλε αντίδραση στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και με γκολ του Γούοτκινς μείωσε σε 1-2, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς. Οι γηπεδούχοι πίεσαν για την ισοφάριση, όμως δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι από το παιχνίδι, με τη Σίτι να φεύγει από το Μπέρμινγχαμ με το τρίποντο που τη διατηρεί σε απόσταση αναπνοής από την πρωτοπόρο Τσέλσι.