Τότεναμ – Τσέλσι 0-3: Αγριεμένοι “μπλε”! (hls)

Η Τσέλσι πήρε το Λονδρέζικο ντέρμπι με δύο γκολ σε ένα δεκάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο και έστειλε μήνυμα στους υπόλοιπους διεκδικητές του τίτλου.

Μετά από ένα άνυδρο πρώτο μέρος, οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο πήραν το προβάδισμα με άπιαστη κεφαλιά του Τιάγκο Σίλβα στο 49΄, αλλά πριν ακόμα τα σπηρούνια καταλάβουν τι τους χτύπησε ήταν μπροστά με 2-0, όταν το σουτ του Καντέ έξω από την περιοχή κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Λορίς.

Η Τότεναμ δεν κατάφερε να πετύχει το γκολ που θα την έβαζε ξανά στο ματς και αντ΄ αυτού η Τσέλσι έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της στις καθυστερήσεις, με τον Ρούντιγκερ να ανεβάζει το δείκτη του σκορ στο τελικό 0-3 στο 92΄.

Με τη νίκη της αυτή η Τσέλσι κάνει πλέον παρέα στις Λίβερπουλ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στην κορυφή, με τις τρεις ομάδες να έχουν από 13 βαθμούς σε 5 αγωνιστικές.