Άστον Βίλα-Έβερτον 3-0: Στο δεύτερο ημίχρονο μόνο… «χωριάτες»

Η Άστον Βίλα κατάφερε τρεις φορές στο δεύτερο ημίχρονο, ότι δεν είχε κάνει στο πρώτο. Δηλαδή να σκοράρει, πανηγυρίζοντας την δεύτερη φετινή της νίκη στην Premier League.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, όπου και οι δύο ομάδες είχαν τις ευκαιρίες τους για γκολ, η Άστον Βίλα κυριάρχησε και πήρε μία πεντακάθαρη νίκη με 3-0. Βέβαια το σκορ δεν αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα συνολικά του ματς, αλλά μονάχα του δευτέρου μέρους.

Ο Μάτι Κας στο 66ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους «χωριάτες» και τρία λεπτά αργότερα έγινε το 2-0 με αυτογκόλ του Ντιν.

Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Λέον Μπέιλι στο 75ο λεπτό, για την Άστον Βίλα του Σμιθ, η οποία έφτασε τους 7 βαθμούς.

Πρώτη ήττα για τα «ζαχαρωτά» μετά από τρεις νίκες και μία ισοπαλία. Επόμενο ματς για την Έβερτον με την ΚΠΡ για το Κύπελλο Αγγλίας (21/09).

Η Βίλα την Τετάρτη (22/09) θα έχει πολύ δύσκολο έργο στο «Στάμφορντ Μπριτζ» κόντρα στην Τσέλσι.