Νιούκαστλ-Γουέστ Χαμ 3-2: Νίκη παραμονής (hls)

Σπουδαία επικράτηση για τους Ανθρακωρύχους στην 32η στροφή της Premier League.

Ύστερα από ένα συγκλονιστικό ματς η Νιούκαστλ κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-2, χάρις σε γκολ του Γουίλοκ στο 83′.

Οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί με 2-0 στο ημίχρονο με τα τέρματα των Ντιόπ (36′ αυτ.) και Ζοέλινγκτον (41′). Η Γουέστ Χαμ έβγαλε αντίδραση αν και αγωνιζόταν με 10 παίκτες από το 36ο λεπτό, λόγω αποβολής του Γκρεγκ Ντόουσον, ισοφάρισαν σε 2-2 (73′ Ντιόπ, 80′ πεν. Λίνγκααρντ).

Όμως την τελευταία λέξη την είχε ο 21χρονος μέσος των Ανθρακωρύχων, ο οποίος έκρινε την αναμέτρηση υπέρ της ομάδας του. Μάλιστα με αυτό το αποτέλεσμα ξέφυγαν με +9 από την επικίνδυνη ζώνη, ανώ από την άλλη πλευρά οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να αυξήσουν τη διαφορά τους από την πέμπτη Τσέλσι.

Νιούκαστλ (Μπρους): Ντουμπράβκα, Φερνάντες, Κλαρκ, Ρίτσι, Ντάμετ Μέρφι, Σέλβεϊ, Αλμιρόν, Λόνγκσταφ (81’ Γουΐλοκ), Ζοέλιντον (90+7′ Κάρολ), Σεν Μαξιμέν (64’ Γουΐλσον)

Γουέστ Χαμ (Μόγιες): Φαμπιάνσκι, Ντιόπ, Ογκμπόνα, Ντόουσον, Τζόνσον (90+5′ Φρέντερικς), Τσουφάλ, Νόουμπλ (75’ Μπενραχμά), Σούτσεκ, Φορνάλς, Μπόουεν, Λίνγκαρντ (87’ Λανσίνι)

Σκόρερ: 36′ αυτ. Ντιόπ, 41′ Ζοέλινγκτον, 82′ Γουίλοκ – 73′ Ντιόπ, 80′ πεν. Λίνγκααρντ