Έχασε την ευκαιρία η Ζενίτ

Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να «καθαρίσει» ουσιαστικά τον τίτλο στη Ρωσία, καθώς έμεινε στο 1-1 εκτός έδρας με τη Λοκομοτίβ Μόσχας στο ντέρμπι κορυφής, αν και προηγήθηκε.

Η ομάδα του Αντρέ Βίλας-Μπόας έφτασε τους 60 βαθμούς, έναν περισσότερο από τη σημερινή της αντίπαλο, δύο αγωνιστικές πριν από το τέλος της σεζόν.

Οι πρωτοπόροι υποδέχονται τη Ντιναμό Μ. και φιλοξενούνται από την Κούμπαν στα εναπομείναντα παιχνίδια, ενώ η Λοκομοτίβ παίζει με Ροστόφ (εκτός) και ΤΣΣΚΑ Μόσχας (εκτός), με την τελευταία πάντως να βρίσκεται επίσης στο κόλπο μια και έχει 58 πόντους και δύο εντός έδρας παιχνίδια μπροστά της (Τομ Τομσκ και Λοκομοτίβ).

Η Ζενίτ άνοιξε το σκορ στο 35ο λεπτό με τον Ροντόν, ενώ στο 74′ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Σατόφ για το 2-0. Δύο λεπτά αργότερα όμως (76′) ο τερματοφύλακάς της Γιούρι Λοντίγκιν έκανε σοβαρό λάθος σε έξοδο μετά από σέντρα και έστρωσε τη μπάλα στον Τκάτσεφ που διαμόρφωσε το τελικό 1-1.