Μουντιάλ 2022: Ο Φαλκάο “πάγωσε” το Σαντιάγκο της Χιλής (vid)

Η Κολομβία κατάφερε να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2) από το Σαντιάγκο της Χιλής, με γκολ του Ρανταμέλ Φαλκάο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Κολομβία κατάφερε να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2) από το Σαντιάγκο της Χιλής, με γκολ του Ρανταμέλ Φαλκάο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και μόλις στο 7ο λεπτό προηγήθηκαν με τον Τζέφερσον Λέρμα. Οι Χιλιανοί ανέβασαν στη συνέχεια την απόδοσή τους και κατάφεραν να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ, μέσα σε έξι λεπτά. Αρχικά, ο Αρτούρο Βιδάλ ισοφάρισε στο 36’, με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος από τον Λέρμα, ενώ πέντε λεπτά αργότερα (41’) ο Αλέξις Σάντσες διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Οι Κολομβιανοί δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ρανταμέλ Φαλκάο έστειλε την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα, χαρίζοντας τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του.