Βολιβία – Ουρουγουάη 0-2: Σημαντικό “διπλό”

Ο ομάδα του Ταμπάρεζ επικράτησε και έφτασε στους 4 βαθμούς στον όμιλο.

Για τον πρώτο όμιλο του Copa America και την 4η αγωνιστική η Βολιβία υποδέχτηκε την Ουρουγουάη με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν νικητές με σκορ 2-0 και να μένουν σε απόσταση αναπνοής από την Χιλή που έχει 5 βαθμούς και βρίσκεται στην δεύτερη θέση του γκρουπ.

Η ομάδα του Όσκαρ Ταμπάρεζ ήταν καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο από το ξεκίνημα του ματς, κατοχή της μπάλας, καλή κυκλοφορία και πολύ περισσότερες ευκαιρίες από τον αντίπαλο με το γκολ τελικά για λογαριασμό της να έρχεται από παίκτη της Βολιβίας (αυτογκόλ) και συγκεκριμένα από τον Λάμπε στο 40ο λεπτό της αναμέτρησης ενώ ακολούθησε ένα ακόμη τέρμα στο 79ο λεπτό που έκλεισε και το σκορ σε μια εύκολη σχετικά νίκη για τους φιλοξενούμενους.

Ένας ακόμα αγώνας απομένει για να ξεκινήσουν οι προημιτελικοί με την Βολιβία να είναι εκτός και να υποδέχεται την Αργεντινή η οποία λογικά θα έχει εύκολο έργο και την Ουρουγουάη να αγωνίζεται απέναντι στην Παραγουάη.

7 βαθμούς έχει η Αργεντινή, 5 η Χιλή ενώ ακολουθεί με 4 βαθμούς η ομάδα του Ταμπάρεζ, 3 βαθμούς έχει η Παραγουάη χωρίς βαθμό η Βολιβία.