Η Ισπανία επέστρεψε

Η φιναλίστ του Παγκοσμίου κυπέλλου Κροατία γνώρισε συντριβή στο Έλτσε από την Ισπανία του Λουίς Ενρίκε! Οι Ισπανοί μετά το 6-0 απέναντι στους Κροάτες είναι στην κορυφή του τετάρτου ομίλου και το μεγάλο φαβορί για την πρώτη θέση!

Στο πρώτο ημίχρονο οι Κροάτες δεν είχαν κακή εικόνα αλλά ήταν αρκετά άτυχοι! Με την πρώτη ευκαιρία της η Ισπανία σκόραρε με τον Σαούλ (24’) μετά από σέντρα του Καρβαχάλ. Λάθος του Κόβατσιτς στο 33ο λεπτό εκμεταλλεύτηκε ο Ασένσιο που με άπιαστο σουτ έγραψε το 2-0. Ακολούθησε το τρίτο τέρμα με τον τερματοφύλακα Κάλινιτς να είναι άτυχος. Το σουτ του Ροντρίγκο βρήκε στο δοκάρι, στην πλάτη του και κατέληξε στα δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Κροάτες απλά παραδόθηκαν! Ο Ροντρίγκο έκανε το 4-0 στο 50ο λεπτό του αγώνα από ελεγχόμενη θέση οφσάιντ και το πάρτι συνεχίστηκε με το γκολ του Σέρχιο Ράμος στο 57ο λεπτό! Ο Ίσκο πήρε την σκυτάλη και έγραψε το 6-0 στο 70ο λεπτό της αναμέτρησης! Από εκεί και πέρα άρχισαν οι αλλαγές από τους δύο προπονητές, ο ρυθμός έπεσε και το 6-0 έμεινε ως το τέλος.

Ισπανία : Ντε Χέα, Καρβαχάλ (Αθπιλικουέτα), Νάτσο, Ράμος, Γκάγια, Μπουσκέτς (Ρόντρι), Σαούλ (Τιάγο), Θεμπάγιος, Ασένσιο, Ίσκο, Ροντρίγκο

Κροατία : Κάλινιτς, Βερσάλικο (Ρογκ), Μίτροβιτς, Βίντα, Πίβαριτς, Ράκιτιτς, Μπρόζοβιτς (Πιάτσα), Κόβατσιτς, Μόντριτς, Πέρισιτς, Σαντίνι (Λιβάγια)