Ιρλανδία – Φινλανδία 0-1 : Χρυσή αλλαγή ο Γένσεν (HL)

Ο Γένσεν ήρθε από τον πάγκο για να δώσει στην Φινλανδία την πρώτη νίκη στον 4ο όμιλο της Λιγκ Β. Μάχη με την Ιρλανδία αλλά πιο αποτελεσματικοί οι Φινλανδοί

Καλύτερη εικόνα στο πρώτο ημίχρονο, έστω και ελάχιστα για τους Φινλανδούς. Είχαν την μεγάλη ευκαιρία να προηγηθούν φυσικά, με τον Πούκι αλλά ο Ράντολφ κράτησε το μηδέν.

Δεν είχε πολλές τελικές προσπάθειες το πρώτο ημίχρονο σε ένα σκληρό παιχνίδι, με αρκετά δυνατά μαρκαρίσματα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ιρλανδοί μπήκαν δυνατά και απείλησαν με στατικές φάσεις αλλά η Φινλανδία άντεξε στην πίεση.

Στο 63ο λεπτό μπήκε στο γήπεδο ο Γένσεν και με την πρώτη επαφή του με την μπάλα σκόραρε (64′) από ασίστ του Πούκι.

Το παιχνίδι ζωντάνεψε αρκετά μετά το γκολ των Φινλανδών με φάσεις και στις δύο εστίες και τους δύο τερματοφύλακες να αντέχουν στην πίεση.

Τελευταία ευκαιρία των Ιρλανδών, μια άστοχη κεφαλιά του Ντάφι λίγο πριν το τέλος. Οι Φινλανδοί άντεξαν και πήραν σπουδαία νίκη.

Ιρλανδία : Ράντολφ – Ντόχερτι, Ντάφι, Ίγκαν, Στίβενς – Μολούμπι, Άρτερ, Μπρέιντι – Ο΄Ντάουντα (59′ Ρόμπινσον), Κόνολι (77′ ΜακΚλέιν), Ίντα (66′ ΜακΓκόλντρικ)
Φινλανδία : Χραντέτσκι – Βαϊσάνεν, Ο’Σόνεζι, Ογιάλα, Χαμαλάινεν (79′ Ουρόνεν) – Σπαρβ, Καμάρα, Αλο, Τέιλορ – Πογιάνπαλο (63′ Γένσεν), Πούκι (90+ Καργιαλάινεν)

Νωρίτερα οι Ουαλοί νίκησαν 1-0 την Βουλγαρία με γκολ του Γουίλιαμς στις καθυστερήσεις και έκαναν το 2×2 στην διοργάνωση.