Καζακστάν-Λευκορωσία 2-1: Σφράγισε πρωτιά και άνοδο στη δεύτερη κατηγορία (hls)

Το Καζακστάν νίκησε για πρώτη φορά στην ιστορία του την Λευκορωσία και μία αγωνιστική πριν το τέλος των ομίλων του UEFA Nations League, κέρδισε την άνοδο του στη δεύτερη κατηγορία της διοργάνωσης.

Οι γηπεδούχοι ήλεγξαν το πρώτο ημίχρονο και έχασαν ευκαιρία με τον πολυτιμότερο παίκτη τους τον Νταραμπάγεφ στο 24′. 5 λεπτά αργότερα ο Οράζοφ έβγαλε τετ α τετ τον Γκαμπίσεφ κι αυτός με ωραίο πλασέ άνοιξε το σκορ.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου όμως οι Λευκορώσοι βρήκαν την ισοφάριση, εκμεταλλευόμενοι συνεχόμενα λάθη της αντίπαλης άμυνας. Ο Σαβίτσκι με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή έγραψε το 1-1.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν αποκλειστικά υπόθεση του Καζακστάν. Στο 57′ ο Μάλι από το μισό μέτρο δεν κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα ενώ στο 60′ ο Γκαμπίσεφ πέρασε και τον Κάτκεβιτς για να βγει έξω μαζί με την μπάλα.

Το γκολ που χώρισε τους 2 αντιπάλους έβαλε στο 79′ ο Ζαϊνουντίνοφ με ωραίο πλασέ μετά από πάσα του Αϊμπέτοφ.