Γερμανία-Ιταλία 5-2: Ιστορική νίκη! (hls)

Η Γερμανία διέσυρε με πεντάρα την Πρωταθλήτρια Ευρώπης Ιταλία που έπαιξε με αρκετούς αναπληρωματικούς και το πλήρωσε ακριβά.

Η Γερμανία σεβόμενη τον θεσμό του Nations League μπήκε στο ματς απέναντι στην Ιταλία με τους περισσότερους από τους θεωρητικά βασικούς παίκτες της, την ώρα που η Πρωταθλήρια Ευρώπης είχε στην ενδεκάδα μόλις τρεις από τους παίκτες που τράβηξαν κουπί στο περσινό EURO.

Έτσιμόλις στο 10ο λεπτό ο Κίμιχ έκανε το 1-0 για να διπλασιάσει τα γκολ των γηπεδούχων ο Γκουντογκάν με πέναλτι στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Στο 51′ ο Μίλερ έκανε το 3-0, ενώ μέσα σε δύο λεπτά στο 68′ και στο 69′ ο Βέρνερ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 5-0. Η Ιταλια είχε να δεχθεί πέντε γκολ σε ένα ματς από το 1957 όταν το είχε κάνει η Γιουγκοσλαβία.

Η Ιταλία έβγαλε μια μικρή αντίδραση μειώνοντας στο σκορ με τον Γκνότο στο 78′ και τον Μπαστόνι στο 94′. Έτσι, μετά και την εμφατική νίκη της Ουγγαρίας επί της Αγγλίας με 4-0 στο νησί, η Ουγγαρία είναι πρώτη με 7 βαθμούς, η Γερμανία δεύτερη με 6, η Ιταλία τρίτη με 5 και η Αγγλία τελευταία με 2 βαθμούς.