Επέστρεψε στις νίκες η Γκαζελέκ

Η Γκαζελέκ επικράτησε της Λανς στην Κορσική με 1-0 επιστρέφοντας στις επιτυχίες μετά από έξι αγωνιστικές.

Η συνήθεια της Λανς που τη θέλει να ψάχνει τον καλό της εαυτό μακριά από την έδρας της συνεχίστηκε και στην Κορσική με αντίπαλο τη Γκαζελέκ.

Οι γηπεδούχοι που αναζητούσαν βαθμούς για να πάρουν αποστάσεις από τη ζώνη του υποβιβασμού, ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν με το πέναλτι του Αρμάν στο 40ο λεπτό.

Η Λανς στο δεύτερο μέρος εμφανίστηκε βελτιωμένη, όχι όμως όσο χρειαζόταν για να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση. Με κυρίαρχο στοιχείο τη δύναμη και την ένταση, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν τους βαθμούς της νίκης, έχοντας την τύχη με το μέρος τους στο 86ο λεπτό, καθώς η κεφαλιά του Γκομίς κατέληξε στο δοκάρι του Ομπεροζέ.

Η Λανς παρέμεινε στην 5η θέση, που οδηγεί στα play-offs της ανόδου, αλλά η Τρουά την έχει πλησιάσει πλέον σε απόσταση δύο βαθμών.