Νέα τριάρα η Λυών (video)

Τον καλό της εαυτό φαίνεται να βρίσκει η Λυών, καθώς μετά την τριάρα στη Μπορντό, «φιλοδώρησε» με ισάριθμα τέρματα (0-3) και την Ανζέ μέσα στο «σπίτι» της για την 25η αγωνιστική της Ligue 1.

Η Ολιμπίκ μπορεί το τελευταίο διάστημα να μην ήταν σε καλή κατάσταση, ωστόσο εδώ και δύο αγωνιστικές έχει γυρίσει τον… διακόπτη, σημειώνοντας δύο ευρείες νίκες και την πρώτη εκτός έδρας μετά τα τέλη Οκτώβρη (μετρούσε 5 ήττες, 1 ισοπαλία).

Στο σημερινό παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν νωρίς (13’) το σκορ με τον Ζαλέ, ενώ στο 16’ τα πράγματα έγιναν ακόμη καλύτερα για αυτούς, αφού η Ανζέ έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Μανγκανί με απευθείας κόκκινη κάρτα για φάουλ στον Τολισό. Με το ξεκίνημα της επανάληψης η Ολιμπίκ διπλασίασε τα τέρματα της με τον Γκεζάλ (46’), ενώ εννιά λεπτά πριν τη συμπλήρωση της κανονικής διάρκειας ο Τολισό διαμόρφωσε το τελικό 0-3.

Με αυτή τη νίκη, τη 10η φετινή της στο πρωτάθλημα, η Λυών έφτασε τους 36 βαθμούς, έναν λιγότερο από την Ανζέ, η οποία γνώρισε τη δεύτερη μόλις φετινή της εντός έδρας ήττα.