Ναντ-Λιλ 0-2: Κορυφή με Ντέϊβιντ (hls)

Η Λιλ με δύο γκολ του Τζόναθαν Ντέϊβιντ νίκησε τη Ναντ στο «Λα Μποζουάρ» με 2-0 για την 24η αγωνιστική κι ανέβηκε στην κορυφή της Ligue 1.

Αυτή ήταν η έκτη συνεχόμενη νίκη για τους Λιλουά, την ίδια στιγμή που για τη Ναντ ήταν το 15ο ματς χωρίς νίκη με έξι ισοπαλίες και εννέα ήττες.

Η Λιλ μπήκε δυνατά και κατάφερε να σκοράρει μόλις στο 10ο λεπτό, όταν μετά από λάθος των Τσιριβέγια και Ζιρότο, η μπάλα στρώθηκε στον Ντέϊβιντ που με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Λαφόντ.

Στην επανάληψη η Ναντ προσπάθησε ν’ αντιδράσει και να κυκλοφορήσει τη μπάλα καλύτερα.

Είχε δύο σπουδαίες ευκαιρίες να ισοφαρίσει, η πρώτη στο 76’ όταν μετά από σουτ του Τσιριβέγια και παρέμβαση του Μουανί, ο Αντρέ απομάκρυνε τη μπάλα πάνω στην γραμμή.

Η δεύτερη ένα λεπτό αργότερα όταν με δεξί δυνατό σουτ ο κορσιά, ανάγκασε τον Μενιάν σε εντυπωσιακή απόκρουση.

Η Λιλ σφράγισε το ματς στο 83’ όταν σε αντεπίθεση ο Ρενάτο Σάντσεζ έστρωσε στον Ντέϊβιντ που με σουτ στο «παραθυράκι» του Λαφόντ έκανε το 2-0, σημειώνοντας το 5ο του γκολ στα πέντε τελευταία ματς.