Tα γκολ της 20ης αγωνιστικής της Ligue 1 (videos)

Σπουδαία νίκη πέτυχε στο Μπορντό η Λυών, σαρωτική ήταν η Μπρεστ, ενώ στα ψηλά... πατώματα διατηρήθηκε η Μονπελιέ.

Σπουδαία νίκη πέτυχε στο Μπορντό η Λυών, σαρωτική ήταν η Μπρεστ, ενώ στα ψηλά… πατώματα διατηρήθηκε η Μονπελιέ.

Όλα τα αποτελέσματα της 20ης αγωνιστικής της Ligue 1:

Παρασκευή 10/01

Ρεν – Μαρσέιγ 0-1

Στο ντέρμπι της 20ης αγωνιστικής, η Μαρσέιγ κατάφερε να φύγει νικήτρια και επικράτησε 1-0 της Ρεν με το γκολ του Στρουτμάν στο 84ο λεπτό.

Ρεν – Μαρσέιγ: 0-1 (HL)

Σάββατο 11/01

Μπορντό – Λυών 1-2

Σπουδαία νίκη πέτυχε η Λυών στο Matmum Atlantique, καθώς κέρδισε με 2-1 τη Μπορντό.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Μπριάν στο 15ο λεπτό, ωστόσο η Λυών μέσα σε τρία λεπτά κατάφερε να ανατρέψει τα δεδομένα στο παιχνίδι. Ο Κορνέ ισοφάρισε σε 1-1 στο 50ο λεπτό και ο Ντεμπελέ στο 53ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Μπορντό-Λιόν: 1-2 (HL)

Αμιάν – Μονπελιέ 1-2

Σε τροχιά… Ευρώπης διατηρείται η Μονπελιέ μετά την εκτός έδρας νίκη της με 2-1 επί της Αμιάν.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 14′ με τον Ντιμπασί, ωστόσο η Μονπελιέ βρήκε απάντησε και με τα γκολ των Λαμπόρντ (50ο λεπτό) και Ντελόρ (83ο λεπτό) “κατέκτησε” το πολύτιμο τρίποντο.

Ανζέρ – Νις 1-1

Βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκαν Ανζέρ και Νις σε παιχνίδι που έγινε στο Stade Raymond-Kopa. Ο Τιούμπε έκανε το 1-0 για την Ανζέρ στο 37ο λεπτό και ο Σιπριάν με πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Μετς – Στρασμπούρ 1-0

Με γκολ του Μπογιέ στο 68ο λεπτό, η Μετς κατάφερε να πάρει τους βαθμούς της νίκης στο ματς με τη Στρασμπουρ και να πάρει μια… “ανάσα” στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην κατηγορία.

Νιμ – Ρεμς 2-0

Τα γκολ του Ριπάρ στο 15ο λεπτό και του Μπενραού στο 92′ ήταν αρκετά για να δώσουν τη νίκη στη Νιμ απέναντι στη Ρεμς του Τάσου Δώνη (έπαιξε 11 λεπτά ως αλλαγή). Οι φιλοξενούμενοι είχαν αριθμητικό μειονέκτημα από το 57ο λεπτό, καθώς αποβλήθηκε ο Ρομαό με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Τουλούζ – Μπρεστ 2-5

Εντυπωσιακή ήταν η Μπρεστ στο Municipal, διαλύοντας με 5-2 την Τουλούζ του Ευθύμη Κουλούρη (βασικός, έγινε αλλαγή στο 68′).

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 7΄ με τον Κουρ, η Τουλούζ βρήκε γρήγορη απάντηση με δύο γκολ του Ντιακιτέ στο 16′ και το 21′ , ωστόσο ο Σαρμπονιέ πήρε τη… σκυτάλη και με τα τέρματα που πέτυχε στο 72′ και το 77′ έκανε την ανατροπή και το 3-2. Στο 79ο λεπτό ο Εμπόκ πέτυχε το τέταρτο τέρμα της Μπρεστ και στο 85ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι σκόραραν για πέμπτη φορά με τον Καρντονά.

Toυλούζ-Μπρεστ: 2-5 (HL)