Τουλούζ – Νις 2-1: Με άρωμα βιολέτας! (Highlights)

Η Τουλούζ με ανατροπή νίκησε και την αγνώριστη Νις σημειώνοντας τρίτη διαδοχική νίκη.

Φορμαρισμένη και καθόλου κουρασμένη εμφανίστηκε η Τουλούζ που παίζει συνεχώς το τελευταίο διάστημα. Ξεμπέρδεψε με την Ευρώπη καθώς αποκλείστηκε από την Ευρώπη και την Μπενφίκα και αφοσιώνεται στο πρωτάθλημα. Τρίτη συνεχόμενη νίκη, δεύτερη σερί στην έδρα της μετά τη Λιλ παραδόθηκε στις ορέξεις των παικτών του Μαρτίνεθ και η Νις.

Αγνώριστη η Νις μέσα στο 2024, δεν κέρδισε για πέμπτη διαδοχική αγωνιστική με 3 ήττες και 2 ισοπαλίες. Παρ’όλα αυτά παραμένει στην 5η θέση και διεκδικεί με αξιώσεις μια θέση στην Ευρώπη. Η ομάδα του Φαριόλι άνοιξε νωρίς το σκορ με τον Τέρεμ Μόφι να φτάνει τα 7 φετινά γκολ (0-1, 8ο λεπτό), όμως η Τουζούζ με εξαιρετική εμφάνιση στην επανάληψη το γύρισε μέσα σε 4 λεπτά.

Ο Ντάλινχα ισοφάρισε στο 65ο λεπτό (1-1) και ο Γκμποχό με εκπληκτικό γκολ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (2-1, 69ο λεπτό). Η Τουλούζ με την 7η νίκη της, 3ή μόλις εντός έδρας έφτασε τους 29 βαθμούς και ονειρεύεται ξανά Ευρώπη.