Λυών – Τουλούζ 3-0: Ο Λακαζέτ την οδήγησε στη νίκη! (highlights)

Η Λυών με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λακαζέτ που πέτυχε τρία γκολ, πήρε την πρώτη φετινή της νίκη εντός έδρας!

Χρειάστηκε να φτάσει στην 15η αγωνιστική, ώστε η Λυών να πανηγυρίσει για πρώτη φορά φέτος νίκη εντός έδρας! Ο Λακαζέτ με τρία γκολ την οδήγησε σε μεγάλη νίκη που είναι και η δεύτερη στο Πρωτάθλημα!

Η Λυών έψαχνε τη νίκη προκειμένου να ξεκινήσει να μαζεύει βαθμούς στη μάχη που κάνει για παραμονή στην κατηγορία. Ο Λακαζέτ σε τέσσερα λεπτά πέτυχε δύο γκολ διώχνοντας το άγχος από τα πόδια των συμπαικτών του!

Οι φιλοξενούμενοι δημιουργούσαν ευκαιρίες και λίγο πριν το τέλος κέρδισαν πέναλτι σε πτώση του Σουάζο από τον Λόπες.

Από τα έντεκα μέτρα ο Ντάλινγκα δεν κατάφερε να κερδίσει τον Πορτογάλο τερματοφύλακα που έπεσε σωστά και έδιωξε!

Στην επανάληψη η Τουλούζ πίεσε για να μειώσει, είχε καλές στιμγές με Ντόνουμ και Μάγκρι στο 57 και 61 αλλά και στο 72 με τετ-α-τετ του Λόγκαν απέναντι στον Λόπες.

Η Λυών απείλησε στο 66 με Λακαζέτ και Κάκερε και πέτυχε το τελικό 3-0 στο 80 με τον Λακαζέτ που σκοράρει τρία γκολ για πρώτη φορά μετά τον Μάιο του 23, όταν είχε πετύχει 4 κόντρα στην Μοντπελιέ.

Λυών: Λόπες, Λόβρεν(83΄Σαρ), Ταλιαφίκο, Ο΄Μπράιεν, Κλίντον-Μάτα(59΄Κουμπέντι), Τσάλετα-Τσαρ, Τολισό(67΄Ντιαβαρά), Κακερέ, Νουάμα(67΄Καντεβέρε), Σερκί(59΄Μορέιρα), Λακαζέτ

Τουλούζ: Ρεστ, Σουάζο(70΄Ντιαρά), Νικολάισεν, Κόστα, Καμάντζι, Σμιντ, Σπίρινγκς(83΄Κάσερες), Σιέρο(70΄Σισοκό), Μάγκρι(83΄Μπεγκράουι), Ντάλινγκα, Ντόνουμ(83΄Χέλαμπερτ)