Νίκες για Ναντ και Λιλ

Συνέχεια στην εξαιρετική πορεία που διαγράφει στο ξεκίνημα του φετινού πρωταθλήματος έδωσε η Ναντ, καθώς επικράτησε 2-0 της Μονπελιέ στην 9η «στροφή» της Ligue 1.

Τα «καναρίνια» βρήκαν γκολ στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου με τον Μολέτ και «καθάρισαν» το ματς στο 74’ με τον Μπαμπά, φτάνοντας στην τέταρτη νίκη στα τελευταία πέντε ματς στη Ligue 1.

Από εκεί και πέρα, το γρήγορο γκολ του Τούρκου, Γιουσούφ Γιαζιτσί, στο 6ο λεπτό, ήταν αρκετό για να χαρίσει το «τρίποντο» στη Λιλ στην αναμέτρηση με τη Μπρεστ, αποτέλεσμα που την φέρνει στην πρώτη τετράδα της Ligue 1.

Αντίθετα, στο 1-1 έμειναν Τουλούζ και Ρεμς, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται στο 48΄ με τον Ρίτσαρντσον και τους γηπεδούχους να «απαντούν» άμεσα με τον Νταλίνγκα (52΄).