Μαρσέϊγ-Χάβρη 3-0: Επιστροφή στις νίκες και την ηρεμία (highlights)

Η Μαρσέίγ νίκησε με 3-0 την Χάβρη στο «Βελοντρόμ» για την 8η αγωνιστική της Ligue 1, επιστρέφοντας στα επιτυχή αποτελέσματα και την ηρεμία.

Οι Φωκαείς είχαν να νικήσουν από τις 26 Αυγούστου όταν και είχαν επιβληθεί της Μπρεστ με 2-0 για το πρωτάθλημα.

Μετά από έξι ματς χωρίς νίκη για όλες τις διοργανώσεις πέτυχαν νίκη…ηρεμίας και την ευκαιρία για τον Γκατούζο να δουλέψει στο διάστημα της διακοπής.

Οι γηπεδούχοι «καθάρισαν» το ματς σε τρία λεπτά στο πρώτο μέρος. Πρώτα στο 18’ με αυτογκόλ του Σαγκαντέ και στην συνέχεια στο 21’ με υπέροχο πλασέ του Ομπαμεγιάνγκ μετά από πάσα του Αρίτ.

Στο 40’ τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα μιας και ο Ρουσέλ Εντιαγέ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη αφήνοντας με 10 παίκτες την Χάβρη.

Στην επανάληψη η Μαρσέϊγ διαχειρίστηκε άνετα το ματς κι έβαλε το κερασάκι στην τούρτα στο 84’ όταν μετά από τακουνάκι του Ομπαμεγιάνγκ ο Σαρ με πλασέ έκανε το τελικό 3-0.