Σώθηκε στο 92′ η Νις

Το φάσμα μιας ακόμη ήττας, της 7ης στα τελευταία 8 παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις, αντίκρισε η Νις, αλλά τελικά χάρις στο γκολ του Ροντελέν στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων κατάφερε και έφυγε με το 1-1 από την έδρα της Καέν.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ καλά και στο πρώτο δεκάλεπτο είχαν ήδη προλάβει να ανησυχήσουν τον πορτιέρε Μπενίτεθ. Η μεγαλύτερη ευκαιρία, όμως, σημειώθηκε από πλευράς Νις, με τον Πλι να… σημαδεύει με σουτ το δοκάρι στο 23′. Τελικά η Καέν κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο 40′ με τον Λε Μελού. Στο 67′ μάλιστα είχε μεγάλη ευκαιρία για να σημειώσει και άλλο γκολ, αλλά το πέναλτι του Σαντινί βρήκε… τοίχο πάνω στον Μπενίτεθ. Το τελικό 1-1 διαμόρφωσε με εξαιρετική ενέργεια ο Ροντελέν στο 92′.

Αυτός ο βαθμός κρατάει οριακά τη Νις πάνω από τη ζώνγ του υποβιβασμού, ενώ οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλοι ευκαιρία να βρεθούν σε απόσταση βολής από την πρώτη τετράδα.