Λιλ-Αζαξιό 3-0: Ευρωπαίοι Λιλουά! (hls)

Αυτή τη φορά η ομάδα του Φονσέκα δεν είχε όρεξη για δώρα, ήταν ουσιαστική στο πρώτο μέρος απέναντι στους αδύναμους Κορσικανούς και κρατάει στα χέρια της το ευρωπαϊκό εισιτήριο για το Conference League.

Στον γαλλικό Βορρά οι Λιλουά έκαναν το τέλειο πρώτο ημίχρονο έχοντας 4 προσπάθειες προς την εστία και τρία γκολ.

Το σκορ άνοιξε με ένα απίθανο σουτ εκτός μεγάλης περιοχής ο Αντρέ Γκόμες στο 22′ ύστερα από τακουνάκι του Καμπελά, ενώ οι ίδιοι πρωταγωνιστές συνεργάστηκαν για το 2-0 στο 33′.

Ο Ζέγκροβα με ωραία ενέργεια βρήκε εν κινήσει τον Μπάμπα που έδωσε έτοιμο γκολ στον Καμπελά για το 3-0, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο από την πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαδικαστικό με την προτελευταία Αζαξιό, που ήδη σκέπτεται την επόμενη σεζόν στην Ligue 2, να έχει δοκάρι με τον Σπαντανούντα στο 76.

Η Λιλ χάρη σε αυτό το τρίποντο πηγαίνει στους 59 βαθμούς ούσα στην 5η θέση.

Λιλ: Σεβαλιέ, Ντιακιτέ, Γιορό, Αλεξάντρο, Γκούντμουντσον (53′ Γουεά), Αντρέ Γκόμες (68′ Οντρέ), Άνχελ Γκόμες (79′ Μπαλεμπά), Ζέγκροβα, Καμπελά (79′ Ουνάς), Μπάμπα (αρχ.) (79′ Μπαγιό), Ντέιβιντ

Προπονητής: Πάουλο Φονσέκα

Αζαξιό: Λερουά, Γιουσούφ, Γκονσάλες, Βιντάλ, Ντιαλό, Μπαγιαλά (46′ Σεγκρά), Μαρκετί (αρχ.) (90′ Κονέ), Μανγκανί (72′ Κουταντέρ), Σπαντανούντα, Ελ Ιντρίσι, Σουμανό (72′ Νουρί)

Προπονητής: Ολιβιέ Πανταλονί