Ρενς-Μαρσέιγ 1-2: Με Σάντσες και δοκάρια ανέβηκε στη δεύτερη θέση (hls)

Η Μαρσέιγ αν και βρέθηκε πίσω μόλις στο 13ο λεπτό στην έδρα της Ρενς, με 2 γκολ του Σάντσες ανέτρεψε το σκορ πριν το ημίωρο και πέτυχε την 11η νίκη της μακριά από το Βελοντρόμ.

Για να μείνει αυτό το 1-2 χρειάστηκε και η τύχη καθώς 2 φορές η Ρενς σημάδεψε τα δοκάρια του Λόπες.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλά στο ματς με τον Μπάλογκαν να χάνει την ευκαιρία στο 2ο λεπτό. Δεν έκανε το ίδιο όμως και στο 13′ όταν με το αριστερό μετά την ωραία προσπάθεια του Μουνετσί άνοιξε το σκορ με το 17ο γκολ του στη σεζόν.

Η απάντηση της Μαρσέιγ ήταν άμεση καθώς στο 16′ με φανταστική εκτέλεση φάουλ ο Σάντσες ισοφάρισε. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ που δέχεται η Ρενς μετά από 7 αγώνες.

Οι φιλοξενούμενοι δεν αρκέστηκαν σε αυτό, καθώς στο 29′ ο Χιλιανός εκμεταλλεύτηκε την αργή αντίδραση της αντίπαλης άμυνας και έγραψε το 1-2 με πλασέ.

Το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους είχε ερυθρόλευκο χρώμα, καθώς στο 58′ ο Μουνετσί κε κεφαλιά-οβίδα σημάδεψε το κάθετο δοκάρι, ενώ 4 λεπτά αργότερα ο Λόπες έδιωξε σε κόρνερ την εκτέλεση φάουλ του Φλιπς.

Στο 83′ ο Γκιζό από τη μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα άουτ με το κεφάλι, με την τελευταία ευκαιρία να ανήκει στον Μπάλογκαν ο οποίος από πλεονεκτική θέση είδε την μπάλα να χτυπά στο δοκάρι και να φεύγει άουτ.

Η ομάδα του Τούντορ προσπέρασε την Λανς και ανέβηκε στη δεύτερη θέση, 7 βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Παρί.