Ligue 1: “Σοκ” για τους πρωταθλητές, φουντώνει η μάχη για Ευρώπη και παραμονή (vids)

Η 28η αγωνιστική της Ligue 1 επιφύλασσε πολλές συγκινήσεις και εκπλήξεις!

Αζαξιό – Μονακό 0-2

Η Μονακό άφησε πίσω της τους τέσσερις αγώνες δίχως νίκη και με το 2-0 επί της Αζαξιό στην Κορσική επέστρεψε δυναμικά στη μάχη εξόδου στο Champions League. Ο Γουισάμ Μπεν Γεντέρ σκόραρε για 17η φορά φέτος. Ο Σιρίλ Μπαγιαλά της Αζαξιό αποβλήθηκε στο 53′, ενώ ο Κρεπίν Ντιατά διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 84′.

Τρουά – Μπρεστ 2-2

Χορταστική ήταν η μάχη της παραμονής μεταξύ Τρουά και Μπρεστ με τις δύο ομάδες να αρκούνται στον έναν βαθμό της ισοπαλίας. Ο Λες Μελού των φιλοξενούμενων άνοιξε το σκορ στο 30′, αλλά η Τρουά πήρε το προβάδισμα άμεσα με γκολ των Ριπάρ στο 34′ και του πρώην παίκτη του Ολυμπιακού Ρόνι Λόπες στο 38′. O Ντελ Καστίγιο διαμόρφωσε το τελικό 2-2 στο 74′ με πέναλτι.

Νις – Λοριάν 1-1

Νις και Λοριάν ήρθαν ισόπαλες 1-1 κι έχασαν την ευκαιρία να πλησιάσουν τις ευρωπαϊκές θέσεις της Ligue 1. Ο Μπαμό Μειτέ έβαλε μπροστά τη Λοριάν στο 30′, ενώ ισοφάρισε στο 77′ ο Λαμπόρντ. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Καριόκα της Λοριάν.

Στρασβούργο – Οσέρ 2-0

Το Στρασβούργο πέτυχε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο στον αγώνα του κόντρα στην Οσέρ (2-0) και απομακρύνθηκε από τη διακεκαυμένη ζώνη της Ligue 1. O Νιαμσί άνοιξε το σκορ στο 5′ ενώ το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Ντιαλό στο 85ο λεπτό.

Μονπελιέ – Κλερμόν 2-1

Η Μονπελιέ επικράτησε με ανατροπή 2-1 της Κλερμόν, με πρωταγωνιστή τον Γουάχι ο οποίος σημείωσε και τα δύο τέρματα των γηπεδούχων στο 61′ και το 72′. Το σκορ για την Κλερμόν είχε ανοίξει ο Καουί στο 32′. Κόκκινη είδε ο Φερί της Μονπελιέ στις καθυστερήσεις.

Παρί ΣΖ – Ρεν 0-2

Η Ρεν επιβλήθηκε 2-0 της Παρί στο “Παρκ ντε Πρενς” και σημείωσε τη δεύτερη φετινή νίκη στη Ligue 1 απέναντι στους πρωταθλητές. Η Κιμ Καρντάσιαν είδε από κοντά την Παρί του Λίο Μέσι, αλλά η Ρεν ήταν εκείνη που πανηγύρισε με τα γκολ των Εκαμπί στο 45′ και Καλίμουεντό στο 48′.

Ρεμς – Μαρσέιγ 1-2

Επέστρεψε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας η Μαρσέιγ, αφού επικράτησε της Ρεμς 1-2. Όλα τα γκολ μπήκαν μέχρι το ημίωρο με τον Μπαλογκάν ν’ ανοίγει το σκορ στο 13′ για τη Ρεμς και τη Μαρσέιγ να παίρνει τη νίκη με δύο γκολ του Αλέξις Σάντσες στο 16ο και 29ο λεπτό.