Σοκ στη Μαρσέιγ!

Εκτός γαλλικού Λιγκ Καπ έμεινε από τη φάση των «32» η Μαρσέιγ, που αποκλείστηκε από τη Ρεν, δεχόμενη γκολ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Θύτης της ομάδας του Μαρσέλο Μπιέλσα, ήταν ο Χόσινερ κι ενώ είχαν προηγηθεί άλλα δύο τέρματα και ισάριθμες αποβολές.

Οι Μασαλοί, άνοιξαν το σκορ στη Βρετάνη με τον Μπατσουαγί στο 19′, για να απαντήσουν οι γηπεδούχοι στο 61′ με τον Κόνραντσεν (1-1). Τζετζέ και Εντέπ αποβλήθηκαν αμφότεροι στο 63′, αφήνοντας τις δύο ομάδες με δέκα παίκτες, με το παιχνίδι να δείχνει πως οδεύει προς παράταση. Ωστόσο το τέρμα του Χόσινερ στο 90’+3′ έδωσε τη μεγάλη πρόκριση στη Ρεν, αφήνοντας εκτός συνέχειας τη Μαρσέιγ.

Στο άλλο ματς της ημέρας, η Μετς προκρίθηκε στα πέναλτι με 3-2 επί της Νις, μετά το χορταστικό 3-3 της κανονική διάρκειας και της παράτασης.