Ανζέ – Λιόν 1-3: Επαγγελματικά και αγχωτικά (hls)

Η Λιόν με απουσίες και χωρίς να εντυπωσιάσει πέρασε από την έδρα της ουραγού Ανζέ.

Η Λιόν παρατάχτηκε με απουσίες και χωρίς τον αρχηγό της Αλεξάντερ Λακαζέτ είχε προβλήματα στο πρώτο ημίχρονο που έκανε μόλις ένα σουτ και έβαλε γκολ! Απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Τιάγκο Μέντες και η Λιόν πήρε προβάδισμα με το πρώτο γκολ του Βραζιλιάνου στην σεζόν (0-1, 38ο λεπτό).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λιόν έδειξε να καθαρίζει το παιχνίδι με την είσοδό του Σουηδού Σαρ που σκόραρε το πρώτο του γκολ στα γαλλικά γήπεδα (0-2, 79ο λεπτό), όμως αγχώθηκε μετά το λάθος του Ντέγιαν Λόβρεν και το γκολ του Σίμα που έβαλε στο ματς ξανά την Ανζέ (1-2, 85ο λεπτό). Τελικά στο 90ο λεπτό ο Μπράντλεϊ Μπαρκολά καθάρισε το ματς και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (1-3).

Η Λιόν επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα από την Όσέρ (2-1) και ανέβηκε στους 38 βαθμούς, ενώ η Ανζέ παραμένει ουραγός και με το ένα πόδι στην Ligue 2μς μόλις 10 βαθμούς.